Athletes Bring Their A-Game to State Championships

Jul 14, 2020

Tennessee SCTP Athlete ready to compete at state championships.
Due to the pandemic, the 2020 Tennessee SCTP State Championships looked a little different than in years past but the competition was as exciting as ever.

Making Adjustments

To ensure the health and safety of participants, Tennessee Wildlife Federation took a number of precautions, including adjusting the competition format, encouraging participants to wear masks, and reducing group gatherings. Tennessee SCTP also shortened the competition to four days to minimize exposure among participants and hosted virtual safety briefings before the event.

“We’re so thankful to the athletes, parents, coaches, and volunteers for being flexible and adapting to the new safety measures. We know how important this competition is to the community, but our focus has and will always be safety first.”

Andrew Peercy, Tennessee SCTP Manager

Student-athletes, from middle school to college, competed in three shotgun shooting sports disciplines: trap, skeet, and sporting clays.

“Even with an adjusted competition format, athletes from all corners of the state brought their A-game to the Nashville Gun Club this year,” said Andrew.

2020 State Championships Winners

Skeet

Rookie/Intermediate Grand Champion
Single highest individual score.
Mason Bennett, South Gibson Shooting Sports

Junior Varsity/Varsity Grand Champion
Single highest individual score.
Mason Wyatt Freels, Warriors

Rookie Team
1. McKenzie Shooting Sports
2. Monroe County
3. Str8 Shooters Clay Team

Intermediate Entry Level Team
1. Henry County No Fly Zone
2. South Gibson County Shooting Sports
3. N2Dust Shotgun Sports

Intermediate Advanced Team
1. South Gibson County Shooting Sports
2. Cumberland County Youth Shooting Sports
3. Clarksville Clay Target Association

Junior Varsity Team
1. South Gibson County Shooting Sports
2. Cumberland County Youth Shooting Sports
3. Harpeth Scholastic Shooting Complex Crush

Varsity Team
1. Warriors
2. Str8 Shooters Clay Team
3. Clarksville Clay Target Association

Collegiate Team
1. Austin Peay State university
2. Marshall County Trap Team
3. Monroe County

Sporting Clays

Rookie/Intermediate Grand Champion
Single highest individual score.
Zachary Zimmerman, Str8 Shooters Clay Team

Junior Varsity/Varsity Grand Champion
Single highest individual score.
Dalton Berry, Harpeth Scholastic Shooting Complex

Rookie Team
1. McKenzie Shooting Sports
2. Monroe County
3. Clarksville Clay Target Association

Intermediate Entry Level Team
1. South Gibson County Shooting Sports
2. Henry County No Fly Zone
3. N2Dust Shotgun Sports

Intermediate Advanced Team
1. Cumberland County Youth Shooting Sports
2. Str8 Shooters CLay Team
3. South Gibson County Shooting Sports

Junior Varsity Team
1. Harpeth Scholastic Shooting Complex Crush
2. Cumberland County Youth Shooting Sports
3. Franklin High School

Varsity Team
1. Str8 Shooters Clay Team
2. Clarksville Clay Target Association
3. Giles County Clay Dusters

Collegiate Team
1. Austin Peay State University
2. Marshall County Trap Team
3. Monroe County

Trap

Rookie/Intermediate Grand Champion
Single highest individual score.
Jedidiah Baggett, Houston County Lucky Shots

Junior Varsity/Varsity Grand Champion
Single highest individual score.
Emily Ferguson, St. Mary’s Trap Team

Rookie Team
1. McKenzie Shooting Sports
2. Clarksville Academy
3. T- County Clay Busters

Intermediate Entry Level Team
1. South Gibson County Shooting Sports
2. Henry County No Fly Zone
3. Henderson County 4-H Trap Team

Intermediate Advanced Team
1. Lewis County Trap
2. Three Rivers Clay Commanders
3. Henry County No Fly Zone

Junior Varsity Team
1. Franklin High School
2. Henry County No Fly Zone
3. Collierville High School Trap Team

Varsity Team
1. T-County Clay Busters
2. Harding Academy of Memphis
3. Giles County Clay Busters

Collegiate Team
1. Austin Peay State University
2. Marshall County Trap Team
3. N2Dust Shotgun Sports

Combined High Over All

Awarded to the individuals and teams who shoot the highest score totaled from all three disciplines.

Rookie Individual
1. Cylas Prince, Monroe County
2. Skyler Beauchene, N2Dust Shotgun Sports

Rookie Team
1. McKenzie Shooting Sports

Intermediate (Entry Level and Advanced) Individual
1. Anderson Clayborne, Santa Fe Sharpshooters
2. Kade Forsythe, South Gibson County Shooting Sports (tied)
2. Zachary Zimmerman, Str8 Shooters Clay Team (tied)

Intermediate (Entry Level and Advanced) Team
1. Cumberland County Youth Shooting Sports (tied)
1. South Gibson County Shooting Sports (tied)

Varsity (Junior Varsity and Varsity) Individual
1. Brae Booker, Str8 Shooters Clay Team
2. Blyther Booker, Str8 Shooters Clay Team

Varsity (Junior Varsity and Varsity) Team
1. Str8 Shooters Clay Team
2. Cumberland County Youth Shooting Sports

More From Tennessee Wildlife Federation

Reviving Tennessee: West Fork Drakes Creek

Reviving Tennessee: West Fork Drakes Creek

In Sumner County, a collaborative restoration project has transformed 50 acres of less productive farmland into a healthy, functioning stream and wetland ecosystem which includes 4,400 feet of stream in the West Fork Drakes Creek watershed.

read more